Quiz: Can You Guess The Prices Of These Every Day Items In The 1950s?

pinterest.com

Are you a 1950s expert?

How well do you know the 1950s? Can you guess the price of these everyday items from the fifties before the rise in inflation?

 Oct 09, 2018

1 of 35Gasoline

pixabay
2 cent per gallon
$2.00 per gallon
18 cents per gallon

2 of 35New Car

pixabay
$1,510.00
$450.00
$35,000.00

3 of 35American Cheese

pixabay
$10.00 per pound
45 cents per pound
1 cent per pound

4 of 35Men’s All Wool Suits

pixabay
$79.95
$28.90
$4.59

5 of 35Apples

pixabay
99 cents per 2 pounds
39 cents per 2 pounds
10 cents per 2 pounds

6 of 35Campbells Tomato Soup Can

pixabay
10 cents
30 cents
20 cents

7 of 35Women's Cotton Dress

pixabay
$3.29
$30.50
$1.20

8 of 35Gerber Baby Food

pixabay
30 cents
10 cents
60 cents

9 of 35One Carat Diamond Ring

pixabay
$99.99
$399.00
$2,000.00

10 of 35Portable Sewing Machine

pixabay
$4.99
$59.99
$19.90

11 of 35Eggs

pixabay
99 cents per dozen
79 cents per dozen
29 cents per dozen

12 of 35Coffee

pixabay
10 cents per pound
37 cents per pound
99 cents per pound

13 of 35Rollaway Bed

pixabay
$55.45
$14.99
$25.00

14 of 35Bananas

pixabay
5 cents per 2 pounds
10 cents per 2 pounds
27 cents per 2 pounds

15 of 35Box of Chocolates

pixabay
$1.86
$3.00
$5.99

16 of 35Frozen Green Beans

pixabay
10 cents per 1/2 pound
24 cents per 1/2 pound
95 cents per 1/2 pound

17 of 35New House

pixabay
$1,450.00
$25,900.00
$8,450.00

18 of 35Hamburger Meat

pixabay
10 cents per 3 pounds
27 cents per 3 pounds
89 cents per 3 pounds

19 of 35Potatoes

pixabay
68 cents per 10 pounds
35 cents per 10 pounds
92 cents per 10 pounds

20 of 35Monthly Apartment Rent

pixabay
$15.00
$250.00
$75.00

21 of 35Cabbage

pixabay
40 cents per pound
12 cents per pound
6 cents per pound

22 of 35Milk

pixabay
14 cents per can
5 cents per can
60 cents per can

23 of 35Cream Corn

pixabay
12 cents per 3 cans
38 cents per 3 cans
87 cents per 3 cans

24 of 35Loaf of Bread

pixabay
12 cents
22 cents
44 cents

25 of 35Tuition to Harvard University

pixabay
$10,000 per year
$1,000 per year
$600.00 per year

26 of 35Grape Jelly

pixabay
38 cents
59 cents
19 cents

27 of 35Grapefruit

pixabay
25 cents per 6
5 cents per 6
99 cents per 6

28 of 35Cake Mix

pixabay
70 cents per box
10 cents per box
27 cents per box

29 of 35Movie Ticket

pixabay
65 cents
25 cents
5 cents

30 of 35Oranges

pixabay
69 cents per 2 dozen
30 cents per 2 dozen
7 cents per 2 dozen

31 of 35Porterhouse Steak

pixabay
10 cents per pound
70 cents per pound
95 cents per pound

32 of 35Lamb Chops

pixabay
77 cents per pound
22 cents per pound
49 cents per pound

33 of 35Fruit Cocktail

pixabay
23 cents per can
90 cents per can
5 cents per can

34 of 35Granulated Sugar

pixabay
85 cents per 10 pounds
74 cents per 10 pounds
22 cents per 10 pounds

35 of 35U.S. Postage Stamp

pixabay
20 cents
3 cents
10 cents
WOMEN.COM | Quiz Facts

Are you a 1950s expert? How well do you know the 1950s? Can you guess the price of these everyday items from the fifties before the rise in inflation? Ready to challenge yourself? Well, you're in luck! Don't you worry, we've got the best mind teasers, trivia, and general knowledge questions to test how smart you really are when it comes to all things knowledge, education, and more! If you consider yourself a wiz when it comes to riddles, or if you just need a break from the hectic world around you - give this quiz a try! Whatever your heart desires, we can quiz you on it! Visit women.com/quizzes to check out some of our other viral content, and as always, don't forget to share with your friends! Our goal at women.com is to make people feel good about who they are - and take a relaxing break from the world outside to do something that they enjoy. So take a breath, stop whatever you're doing, and get ready to have a little fun. This three-minute escape is exactly what you need!